حضور دوباره لطفی در گرگان با تاسیس مکتب خانه میرزا عبدالله

خبری در این هفته بین اهالی موسیقی دهان به دهان چرخید که نوید از یک اتفاق خوب دیگر در این عرصه را می دهد.

آغاز به کار « مکتب خانه میرزا عبدالله» با مدیریت استاد محمدرضا لطفی

هرچند لطفی در دی ماه سال گذشته در مصاحبه با اینجانب (منتشر شده در همشهری گلستان) به این نکته اشاره کرد و از برنامه ریزی برای ایجاد مکتب خانه اش در سرزمین پدری اش گرگان برایمان گفت (لینک گفت و گو) اما با توجه به مشغله ای که دارد تصور می کردم شاید راه اندازی مکتب خانه چند سالی طول بکشد، اما با تماسی که  با دفتر ایشان داشتم این خبر را تایید کردند ولی از چند و چون آن چیزی نگفتند.

 با این اوصاف در آستانه 20 شهریور روز گرگان، این یکی از بهترین خبرهاست که در حوزه موسیقی گرگان می تواند اتقاق بیافتد.

راه اندازی مکتب خانه میرزا عبدالله بصورت یک مدرسه موسیقی بر پایه ی اصول سینه به سینه و رساندن نوازنده به مقام تکنواز هنری با کادر ورزیده زیر نظر محمدرضا لطفی بوده است. وی یکی از برجسته ترین موسیقدانان معاصر است که توانست در دهه 50 تحولی شگرف در موسیقی ایرانی به وجود بیاورد. وی در نوازندگی تار و سه تار از محضر بزرگانی چون علی اکبر شهنازی و نور علی برومند (تار) و سعید هرمزی (سه تار) بهره مند شد و توانست روحی تازه را در نوازندگی ایجاد کند که منحصر خودش باشد.

لطفی در سال 1325 در گرگان متولد شد و دوران نوجوانی و جوانی را در آن سپری کرد، دورانی که در آن با دوستانش نظیر جواد داوری، زیدالله طلوعی، یحیی قاسمی و ... فعالیت هایی داشتند. بعد از آن وی از دانشکده هنرهای زیبای تهران فارغ التحصیل شد و بعد از آن در آن دانشکده شروع به تدریس کرد و عضو هیات علمی آن شد. همچنین از سال 57 تا 59 نیز سرپرستی دانشکده هنرهای زیبا را عهده دار بود.

همچنین وی با مرکز حفظ و اشاعه موسیقی، مرکز گردآوری و شناخت موسیقی بومی، کانون پرورشی و فکری کودکان و رادیو همکاری کرده است.


گفتنی است می توان از دیگر دستاوردهای وی آثاری چون بیاد عارف ، جانِ جان ،سپیده  یادواره طاهرزاده ، عشق داند، راست پنجگاه، چشمه نوش ، چهره به چهره، تصانیفی چون شبنورد ـ آزادی ای برادر ـ کاروان شهید ای پدر ـ ای حریفان ـ ای ایران و غیره. ..نام برد.

بدین ترتیب می توان امید به رویدادی شگرف در گلستان داشت که می تواند در حوزه موسیقی نه تنها در گرگان که به گفته محمدرضا لطفی در شمال کشور نقطه عطف و تحولی محسوب شود.

آغاز به کار مکتب خانه که ازسال86 زمزمه تاسیسش به راه افتاد گرچه با تاخیری 5 ساله صورت می پذیرد اما می تواند بستر مناسبی را برای رشد در حیطه های مختلف فراهم آورد.

طی سالهای اخیر هنرآموزانی بسیاری از گرگان و دیگر شهرهای شمالی به تهران می رفتند تا از محضر لطفی در مکتب خانه بهره ببرند و چه بسا بسیاری مقدور به این دریافت ها و هم نشینی ها نمی شدند که این رویداد می تواند در تغییر سطح موسیقی گرگان و حتی آموزشگاهای ما نقش به سزایی داشته باشد.

از سوی دیگر به استناد گفته های محمد رضا لطفی این رویداد در توسعه شهری و گردشگری استان نیز با درایت متولیان و مدیران امر می تواند  تاثیرات شگرفی به جا بگذارد.

وقتی از استانهای شمالی کشور گرگان به عنوان پایلوت تعیین می شود ناخودآگاه افراد زیادی را وارد این استان می کند که با برنامه ریزی درست میتوان از این حضور در دیگر حوزه ها به نفع این شهر بهره جست.

حتی می توان در آینده ای نه چندان منتظر تشکیل گروهی از نوازندگان گرگانی به سرپرستی استاد لطفی بود که خود سبب ایجاد رقابت و بالفعل شدن پتانسیلهای باالقوه در موسیقی شهری شد که امثال لطفی سرآمد آنهاست.

به هر حال این وعده لطفی دارد رنگ و بوی واقعیت به خود می گیرد و اگر این اتفاق بیافتد می توان منتظر اتفاقاتی بزرگ بود و تخقق وعده ای که بالاخره ادای دینی به سرزمین مادری استاد خواهد بود، شاید این آغاز حرکت بزرگان موسیقی این دیار باشد تا باری دیگر گرگان استعدادهایش را به رخ بکشد.

 

پی نوشت1 : لازم به ذکر است محمدرضا لطفی به همراه گروه شیدا ۲۵ ،۲۶ و ۲۷ شهریور در شهر ساری کنسرت خواهد داشت که آغاز تورهای کنسرت او خواهد بود.

 پی نوشت 2: تمامی اخبار، آثار و فعالیت های استاد محمدرضا لطفی را می توانید از سایت رسمی آوای شیدا http://www.shayda.info/ در یافت نمایید.

/ 3 نظر / 55 بازدید
موذن

[گل][گل][گل] سلام دوست خوب و پرتلاش ضمن تبریک انتخاب ارزشمند شما و باتقدیم بهترین آرزوها برایم سعادتی بود که که در آئین اختتامیه جشنواره وبلاگی تن خسته و بیمارم را در جمع پاک و صمیمی بهترین جوانان گرگان زمین قرار دهم تا شاید بمدد شور و شوق بلند و آسمانی آنان ، ما نیز بوجدآئیم که انصافا چنین شد . این جمع چنان گرم و صمیمی بود که یخ نا مهربانی و کم توجهی خیلی ها رادر این جشن به زلال آبی تبدیل ساخت تا در بستر جاری آن دستها را برای گرگانی بهتر زیباتر و آبادتر و ایمن بشوئیم و در هم گره زنیم . پس از قریب به سی سال معلمی امروز یکی ازروزهای بیاد ماندنی و پر خاطره ام بود . توفیق زیارت بسیاری از دوستان که تنها مطالبشان چشم مان را به نوازشی ملایم فرا میخواند نیز برایم سعادتی بزرگ بود درود براین دلهای پاک و صمیمی ، همت شان بلند و وجودشان همواره سالم و تندرست

90گرگان

90 گرگان با مطلب تخریب و غارت کاروانسرای رباط سفید(سرعلی آباد) بروز است.

...

من خیلی بعید و غیر ممکن می بینم که این اتفاق در گرگان بیافته!!! همیشه دستهایی برای عقب نگه داشتن گرگان در کار بوده ...