نوایی بی نظیر از موسیقی روی سن تالار

جعفر صیدانلو ـ حسین علیزاده و مجید خلج، 5 و6 اسفند ماه سال جاری در تالار فخرالدین اسعد گرگانی به اجرای برنامه خواهند پرداخت.

بهرنگ تنکابنی تهیه کننده برنامه فوق با اعلام خبر فوق گفت: «این برنامه به هنر بداهه نوازی استاد علیزاده اختصاص دارد. وی با سازهای تار، سه تار و شورانگیز به همراهی تمبک و سازهای کوبه‌ای مجید خلج به اجرای برنامه خواهد پرداخت»

استاد حسین علیزاده پس از 2سال دوری از صحنه‌های کنسرت در ایران، تور-کنسرت دو ماهه‌ای را از 28 بهمن ماه آغاز و طی آن در 6 شهر ایران کنسرت برگزار می‌کند .

نخستین کنسرت حسین علیزاده و مجید خلج از این مجموعه در تاریخ 29 بهمن ماه در سالن دانشگاه تربیت مدرس قزوین آغاز می شود و پس از آن این دو نوازنده در تاریخ 1 و 2 اسفندماه در رشت کنسرت برگزار می کنند و در ادامه همین کنسرت در تاریخ 5 و 6 اسفندماه در تالار فخرالدین اسعد گرگانی به روی صحنه می روند و قراراست در حاشیه این کنسرت کارگاه نوزاندگی تار سه تار و تمبک نیز برگزار شود.

•••

حسین علیزاده آهنگ‌ساز، ردیف‌دان، پژوهش‌گر و نوازنده تار و سه‌تار است که در سال 1330 در تهران متولد شد.

دوره‌های آموزش موسیقی را د رهنرستان موسیقی تهران زیر نظر استادانی چون هوشنگ ظریف و حسین دهلوی طی کرد و پس از راه یابی به رشته موسیقی دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران از محضر دیگرانی چون حبیب‌الله صالحی،محمود کریمی، علی اکبر شهنازی، داریوش صفوت، نورعلی خان برومند، سعید هرمزی، یوسف فروتن و عبدالله خان دوامی نکته های نوازندگی تار و سه تار و ردیف موسیقی سنتی ایران در سطوح عالی را فرا گرفت.

استاد حسین علیزاده به عنوان معدود هنرمندان عرصه موسیقی است که حضوری پررنگ و تاثیرگذار در عرصه‌های مختلف هنری داشته است. وی به عنوان آهنگساز، در ژانرهای مختلف توانسته است تاثیر گذار باشد و همواره به عنوان هنرمند مستقل رفتار کرده است. از انتشار آلبوم‌های مختلف گرفته تا ساخت موسیقی متن فیلم، تئاتر و برگزاری کنسرت‌های بی‌شمار در ایران و جهان از جمله فعالیت‌های وی محسوب می‌شود.

وی با پایبندی به اصالت و سنت، همواره به دنبال نوگرایی و ایجاد فضاها و فرم‌های تازه و خاص در موسیقی ایرانی بوده است و این را در همه کارهای وی می‌توان حس کرد. احساس و خلاقیت دو عنصری است که شاید بتوان گفت همواره در کارهای وی شاهد هستیم.

وی با نگاه نو به هنر توانسته آثاری را خلق کند که محدود به ایران نباشد و با توجه به همین امر نیز توانسته در نقاط مختلف دنیا مخاطب خود را داشته باشد و همواره از جشنواره‌ها و فستیوال‌های مهم و معتبر دنیا برای اجرای برنامه از وی دعوت به عمل می آید.

علیزاده از سال‌های ابتدایی دهه پنجاه به تدریس در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان پرداخت و همزمان شکل دهی گروه مرکز حفظ واشاعه و شیدا و عارف و گروه سازهای ملی و حضور در برنامه‌های موسیقی جشن و هنر شیراز را دنبال کرد که حاصل آن تدوین و اجرای دستگاه ماهور توسط گروه مرکز حفظ و اشاعه (جشن هنر شیراز1354) و کنسرت نوا با خوانندگی پریسا (فاطمه واعظی) در سال 1355 همین جشن بود.

در این سالها علیزاده با ساخت و اجرای قطعاتی چون سواران دشت امید و حصار فرمی تازه را به موسیقی ایرانی اضافه کرد که نبوغ وی دراین زمینه را نشان داد.

ساخت کنسرتوی نی و ارکستر با عنوان نینوا در سالهای ابتدایی دهه شصت نام علیزاده را بیش از گذشته بر زبان ها جاری ساخت. این قطعه که با نی جمشیدعندلیبی به عنوان تکنواز نی اجرا شد، از جمله شاخص ترین قطعات تاریخ موسیقی ایران به شمار می رود که علیزاده آن را با الهام از تحولات سالهای ابتدایی دهه شصت تصنیف کرد.

پس از تعطیلی و توقف موسسه چاووش، علیزاده برای ادامه تحصیل موسیقی به دانشگاه آزاد برلین رفت و در سال‌های میانی دهه شصت به ایران بازگشت و گروه شیدا و عارف را بازسازی کرد که حاصل آن کنسرت شور انگیز با صدای شهرام ناظری، صدیف تعریف و بیژن کامکار در تالار وحدت بود. این کنسرت بعدها با صدای شهرام ناظری در آلبومی به همین نام انتشار عمومی یافت.

پس از آن علیزاده به تجربه در ساخت انواع موسیقی پرداخت که در زمینه موسیقی ایرانی در قالب تکنوازی می توان به آثاری چون ترکمن، پایکوبی، همایون(با سه تار) و ماهور، هجرانی، همنوایی، نوا (تار) در زمینه گروه نوازی آلبوم های راز ونیاز (با صدای علیرضا افتخاری) صبحگاهی (با صدای محسن کرامتی) و آثاری به صورت گروه نوازی (آوای مهر،راز نو، به تماشای آبهای سپید، نی نوا، عصیان و واریاسیون کردی) اشاره کرد.

علیزاده در زمینه موسیقی فیلم هم تجربه‌های موفقی داشت که از جمله آنها می‌توان به موسیقی فیلم‌های چوپانان کویر (حسین محجوب)، دل شدگان (علی حاتمی)، گبه (محسن مخملباف)، عشق طاهر (محمد علی نجفی)، ایران سرای من است (پرویز کیمیاوی)، زمانی برای مستی اسب‌ها (بهمن قبادی)، ابر و ‌آفتاب (محمود کلاری)، میراث کهن (سید محمد میر سلطانی)، زشت و زیبا (احمد رضا معتمدی)، لاک پشت‌ها هم پرواز می‌کنند (بهمن قبادی)، نیومانگ (بهمن قبادی) و موسیقی متن سریال تلویزیونی زیر تیغ اشاره کرد.

وی همچنین درزمینه انتشار کتاب و آلبوم‌های آموزشی تجربه‌های موفقی داشت که انتشار ده قطعه برای تار (در 4 جلد) ردیف میرزا عبدالله (اجرا باتار و سه تار)، دستور تار و سه تار دوره متوسطه تا پیشرفته (کتاب ونوار) بوسه‌های باران (مجموعه تصانیف) و پارتیتور قطعه نوا از جمله کارهای وی در این زمینه است.

حسین علیزاده از سال‌های پایانی دهه 70 همکاری خود را با محمد رضا شجریان و کیهان کلهر و همایون شجریان آغاز کرد که حاصل آن اجرای کنسرت‌های مختلف در اروپا و آمریکا و کنسرت همنوا بابم در تهران (تالار کشور) بود. حاصل همکاری شجریان و علیزاده آلبوم‌های فریاد، همنوا بابم، داد و بیداد، زمستان و نوا بود

علیزاده در سال 83 با ژیوان گاسپاریان همکاری مشترکی داشت که حاصل آن کنسرتی در کاخ نیاوران بود که بعدها این کنسرت در قالب آلبومی به نام به تماشای آبهای سپید انتشار عمومی یافت و تا مرحله نهایی جایزه گرمی برای بخش موسیقی جهانی پیش رفت. حسین علیزاده در کمک به ساخت سازهای تازه تجریه‌های موفقی داشت که از آن میان می‌توان به ابداع سازهای سلانه و شور انگیز اشاره کرد که هم اینک نیز در کنسرت‌هایش از آن بهره می‌گیرد.

•••

مجید خلج نوازنده ایرانی‌ متولد ۱۳۴۱ شهر قزوین و مقیم سوئیس است. از هفت سالگی تمبک آموخته و از نسل دوم شاگردان استاد حسین تهرانی است

وی در کنسرتهای ونیز ـ میلان 2010، حسین علیزاده و کیهان ‌کلهر را همراهی و در این کنسرتها از سازهای حلقه انگشتی ، تمبک ، تمبک کوکی و دف استفاده کرده است.

•••

تورکنسرت حسین علیزاده و مجید خلج با اجرا در روزهای 14 و 15 اسفند در سالن حافظیه شیراز به روی صحنه می رود و در این شهر نیز کارگاه آموزشی مدرسان تار و سه ‌تار توسط علیزاده برگزار خواهد شد. پس از اجرای شیراز، این دو در تاریخ 18 و 19 اسفند در بندرعباس اجرای برنامه دارند .

پس از این اجرا تور کنسرت‌ دو نوازی تار و تنبک به مدت یک ماه متوقف می‌شود و سپس در نیمه دوم فروردین سال 1390 تالار وحدت (تهران) میزبان آخرین اجراهای حسین علیزاده و مجید خلج خواهد بود.

لازم به ذکر است؛ تور کنسرت حسین علیزاده و مجید خلج به تهیه‌کنندگی کیوان فرزین و بهرنگ تنکابنی است و علاقه‌مندان جهت تهیه‌ی بلیط با بهای 15 و 20 هزار تومان می‌توانند بعد از 23 بهمن ماه به مراکز موسیقی و هنری: فروشگاه رودکی (خیابان ولیعصر ـ مجتمع مرسل ـ هوشنگ عظیمی) موزیک روزبه (خیابان ولیعصر ـ روبروی پاساژ قابوسیه ـ محمود پهلوانی نژاد) موزیک سل (ابتدای بلوار ناهارخوران ـ روبروی انبار جهاد ـ سیاوش محرابی پور) لوازم هنری اهورا ( خیابان ولیعصر ـ مجتمع مرجان ـ محمد مهدی باغستانی) موزیک بابک (خیابان ولیعصر ـ ?جتمع قاسمی ـ بابک محرابی پور) مراجعه نمایند.

همچنین قرار است کارگاه آموزشی توسط استاد حسین علیزاده و مجید خلج در گرگان برگزار شود که در آن ضمن تشریح اصول و شیوه نوارندگی تار و سه تار و تمبک و دف به سئولات شرکت کنندگان پاسخ داده می شود

برای دریافت اطلاعات بیشتر جهت حضور در کارگاه می توانید هر روز از ساعت 9 صبح تا 12 ظهر جهت پاسخگویی به سئوالات با شماره 09113712550 سعید محمدی ، مدیر برنامه های کنسرت و هماهنگ کننده کارگاه آموزشی در گرگان تماس حاصل فرمایید.

 

/ 4 نظر / 28 بازدید
سیاوش

خبر خیلی خوبیست امیدوارم افتخار داشته باشیم و بتونیم در هنرنمایی این استاد موسیقی ایرانی حضور پیدا کنیم

علي شربتي

سلام آقا و خانم م ، و،ج توي مشغله و روزمرگي اين قدر غرق شدم كه يادم رفت لينكتون رو توي وبلاگم بزارم، خوب شد كه كامنت مجددتون رو ديدم تا از شرمندگي در بيام لينكتون رو توي هر دو وبلاگم گذاشتم راستي منهم از دوستداران استاد عليزاده هستم و با تشكر از پستتون حتما براي تهيه بليط اقدام مي كنم، خدا رو چه ديديد شايد اونجا همديگه رو ديديم