باغ وحش شهری

سالهای ٧٨-٧٧را به خاطر دارم.

همان روزها که ابراهیم کریمی برای بار اول شهردار گرگان شده بود و قرار بود اتفاقهای نویی در سطح مدیریت شهری بیفتد.

خیلی نگذشت که پارک شهر سامان گرفت و نرده هایی که تمام کودکی مان پشت آن گذشته بود بر داشته شد تا این پارک با آن فضای سبزش جزوی از معبرپیاده گردد و به زیبایی شهری کمک کند.

فضاهای سبز افزایش یافت و در بسیاری از جاها معابرعمومی سمان داده شد.

نرده اولین چیزهایی بود که برداشته شد. دور میدان شهرداری که با نرده ها احاطه شده بود تاعابران از هر مسیری که دلشان خواست تردد نکنند باز شد.

همان روزها بود که ابراهیم کریمی در صحن شورا به خاطر اصرار بر برداشتن نرده ها حتی با برخی از اعضای وقت شورا درگیری لفظی پیدا کرد و نتیجه اش برد شهردار وقت و حذف نرده ها بود.

خوب به یاد دارم که آن روزها این جمله شهردار وقت(که مردم ما شعور دارند و باید به آنها احترام گذاشت) دهان به دهن چرخید و چه بسا بسیاری به نیکی از آن یاد میکردند.

اما خب همیشه انگار قرار نیست در روی یک پاشنه بچرخد، حال با گذشت بیش از ١٠سال دوباره دور میدان که بلوارها و... همه دور حصاری پیچیده میشود تا مردم به زور یاد بگیرند که قانون امروز چیز دیگری است.

 امروز نیز همان ابراهیم کریمی با هزینه ای تازه از جیب خودمان معابر را آن طور که صلاح می داند به رویمان می بندد تا در میان این حصارها باغ وحش شهری جدیدی ساخته باشد.

حالا شاید شهردار قصد دارد حرفش را مبنی بر با شعور بودن مردم پس بگیرد؟ وگرنه در این ١٠سال که هیچ فرهنگی نیز ساخته نشده چه اتفاقی افتاده که آن مردم قابل احترام این طور سفت و سخت باید لای آهن هایی فرو بروند که از خیلی لحاظ هم استاندارد نیست.

اولیش اینکه لااقل یکی باید به فکر معلولینی باشد که قراراست با صندلی چرخدارشان تردد کنند.

دوست دارم آقای شهردار بگویند آن احترام، فرهنگ و شعوری که آن روزها با دعوا همه را متقاعد به داشتن و انجامش کرد که حالا دوباره آهن ها مدیران شهری ما را هدایت می کنند.

 

 

/ 4 نظر / 24 بازدید
گرگان امروز

به نکته ای فوق العاده کلیدی اشاره کردید....دوباره کاریهایی که از نتایج عدم پایبندی به برنامه ها ، خرد جمعی و اقدامات سلیقه ای است....[گل]

امیررضا رضایان

وقتی این نرده ها رو میبینم احساس میکنم یکی داره به شعورم توهین میکنه!!!خیلی وقته به محصور بودن عادت کردم[ناراحت]

با سلام دلیل این کار را می توان با توقف 5 دقیقه ای بر روی پل هوایی متوجه شد .مردمی که آموزش ندیدند نباید انتظار بیشتری داشت.

حسین بیاری

با سلام و درود بی پایان به شما همشهری عزیز... در خواست تبادل لینک با سایت شما را داشتم نام سایت ما کانون ناشنوایان استان گلستان می باشد خواهشمندم ضمن بررسی سایت ما در صورت تمایل در جهت تبادل لینک با قرار دادن نام سایت ما در سایت زیبای خود در قسمت نظرات سایت کانون ناشنوایان استان گلستان به ما اطلاع بدهید تا اقدام متقابل صورت گیرد ...با تشکر و سپاس از همراهی شما...احتراما...حسین بیاری www.deafgolestan.mihanblog.com [گل]