وقتی گند شهر را برمی دارد

محدیث فرحبخشی:پیشرفت و تکنولوژی همواره از جمله مسائلی است که انسانها به دنبال آن هستند تا بتوانند سطح زندگی خود را ارتقا دهند و به آسایش دست یابند.

بهره گیری از این تکنولوژیها در بخشهای مختلف مدیریت شهری نیزمساله ای مهم است که هر مدیری در سطح مختلف سعی در  بکار بستن آن جهت خدمات بهتر و ایجاد آسایش عمومی دارد.

اما گاهی اوضاع برعکس می شود. تکنولوژی می آید و لی نتیجه ی آن چندان هم ایده‌ال و راضی کننده  نیست.این امر دلایل مختلفی می تواند داشته باشد.آمدن تکنولوژی به صورت ناقص یا عدم استفاده صحیح می تواند حتی مسائل و مشکلاتی نیز به بار آورد و نتیجه عکس خواهد داشت.

نمونه بارز آن مکانیزه شدن جمع آوری زباله  ها در سطح شهر است که گرچه با تبلیغات گسترده برای تمیزی وحفظ بهداشت عمومی جامعه همراه بود اما این روزها نتیجه ای عکس از آن حاصل شده است.

با هزینه های بسیار سطل زباله های بزرگ در نقاط مختلف شهر نصب شدند و تا مدت ها به نظر ظاهری زیبا و تمیز به شهر داده بودند. زباله ها به داخل سطلهای بزرگ رفتند تا دیگر از کیسه های پاره و زباله های ریخته در گوشه و کنار شهر خبری نباشد. اما زمان زیادی لازم نبود تا این بار نیز ضعف مدیریتی آشکار شود. کمتر از یکسال بوی نامطبوع این سطلها بلند شد و حال وقتی در سطلها که البته پدالهایشان خراب است را بر میداری اول کلی حشره است که به صورتت می خورد وحسابی مستفیض می شوی.

حالا از هر طرف شنیده می شود که  هنوز این سطلها شسته نشده اند و در واقع اصلا تکنولوژی شست و شوی آن  وارد نشده است .در حال حاضر هم که تابستان با گرمایش حسابی از خجالت این سطلهای زباله در آمده است.

شبها موشها آنجا را خانه هایی گرم ونرم یافته اند و به زودی قراراست الودگی و بوی تعفن شهر را بردارد.

آنوقت به نظر میرسد که این طرح هم تنها برای حفظ ظاهر بوده و قرار نیست کمکی به خدمات شهری داشته باشد.کاری تبلیغاتی دیگر که قرارنیست کمکی کرده باشد و فقط هزینه های زیادی را از جیب مردمی به کار گرفته که یا دشان می رود به دنبال پاسخگو باشند.

شاید مدیران شهری ما اساسا اصل شست و شو را فرا موش کرده اند و نمی دانند هر چیزی پس از مدتی استفاده باید تمیز و شسته شود.

حالا این سطلهای زباله منشا آلودگی شده است و باید فکری به حالش شود. در واقع باید منتظر باشیم تا دستگاههای شست شوی اتوماتیک از راه برسد. شاید زمانی که دیگر گند همه جا را برداشت.

/ 10 نظر / 26 بازدید
امیررضا رضایان

متاسفانه بعضی از این سطل های زباله آنچنان بوی بدی میدهند که برای لحظه ای چشم آدم سیاهی میره!!! البته مهندس چراغعلی چند وقت پیش گفت یه چیزایی خریدن که باهاش میشه این سطلها رو شست.ما هم منتظریم[گل] حالا خیلی مدرنیته رو در این جریان مقصر ندونین،متاسفانه بعضی از این مسئولین دوراندیشی ندارند.چه میشود کرد[گل]

گرگان ما

نکته ای که اشاره کردید توی ذهن من هم بوده است . تعجب میکنم تا حالا مدیران خدمات شهری شهرداری اقدام خاصی در این باره نکرده اند .

مهسا

[گل][گل][گل]

گرگان امروز

ظاهرا تا کنون یک دستگاه شستشوی باکس زباله خریداری شده و یک دستگاه دیگر هم در حال تهیه میباشد ... با این دو دستگاه تقریبا هر پنچ روز یکبار باید باکسها شستشو شود. [گل][گل]

وحیده

سلام...این سطلای زباله برای چندمین باره که تیتر وبلاگهای گرگانی شده!به نظرم اقدام سریع تری باید بشه!چند وقت پیش گفتن چند دستگاه شستشو خریداری شده!!!!!

نیما

واقعا که راست می گین بوی تعفن ایت سطلها غیر قابل تحمله.

ذبیح الله میقانی

با سلام خدمت دوستان وبلاگي ام نظر به اينكه اينجانب در ساعت 9 تا 14 در دفتر كارم به طور مستمر حضور دارم اگر دوستانم در مقوله هاي كاري من قصد مشورت دارند در ساعت 9 تا 14 با آي دي من به آدرس zabih_allah_mighani@yahoo.com تماس برقرار كنند تا به صورت آنلاين در خدمت شما باشم

علیرضا

سلام خلاقمند هم به روز شد!!! http://khalaghmand.blogfa.com/

علیرضا

سلام خلاقمند هم به روز شد!!! http://khalaghmand.blogfa.com/